Šumava je na sníh připravena

Datum: 02.12.2015
  | 
Kategorie: Aktuality
Po několik posledních let je péče o běžkařské stopy na Šumavě postavena na údržbě Šumavské magistrály v rámci údržby stop jednotlivými mikroregiony, jež se vzájemně dotýkají.

Bude Bílá stopa konečně bílá?

Již v polovině října nejmenovaný český server uvedl deset příznaků, podle nichž poznáte, zda zima bude krutá. Pro nás žijící na venkově nic objevného. Jak je na tom cibule se slupkami, jeleni s tukem, jak zimují mravenci a včely nebo jak žerou králíci. Kdybych měl soudit podle mých králíků, zima bude hodně drsná. Ale věřte tomu. Kdyby žil nestor šumavských meteorologů Eman Strnad, určitě by našel nejméně tucet přísloví příznivých pro nás, co se těšíme na sníh. Ale taky by našel tucet a jeden o tom, že žádný nebude. Takže jedno za všechna: „Je-li na sv. Jakuba krásně, bude tuhá zima“. A jak bylo 25. července? Nic moc. U nás v Pošumaví zataženo, přeháňky, déšť, teplota okolo 25°C. Na letošní léto vyloženě bídné počasí. Přitom den před i po obloha vymetená. A teď si vyberte.

Po několik posledních let je strategie péče o lyžařské stopy na Šumavě postavena na údržbě Šumavské magistrály sjednocující Šumavu do jednoho regionu, jež se snaží být přívětivý běžkařům. Na rozdíl např. od Jizerských hor není naše magistrála udržována liniově jednou rolbou, ale vzniká jako „vedlejší produkt“ údržby lyžařských okruhů v rámci údržby stop v jednotlivých mikroregionech, jež se vzájemně dotýkají. Vedle možnosti delších liniových přejezdů a vyšší garance kvality stop je hlavní předností magistrály její využití v marketingu.

Zejména díky ní se do regionu podařilo v posledních letech dostat sponzorské prostředky např. od České spořitelny. Mírné zimy s nedostatkem sněhu vcelku logicky navozují otázku, zda se více nesoustředit na podporu krátkých okruhů ve vazbě na lyžařské areály v místě se zárukou nejvyšší kvality stop. A proč ne placených? Za přispění místních sponzorů, kteří chtějí vidět konkrétní dopad svých investic, se zde možná právě tady přirozeně rodí nová forma nabídky pro hosty území.

Peníze od České spořitelny, jež se nevyužily v zimě, se určitě neztratily. Obce, které nesou z velké části břemeno úpravy lyžařských stop, využily tyto peníze v předsezónních úpravách lyžařských tras. Několik zchátralých mostků, např. v okolí Volar, Strážného či Nové Pece bylo nahrazeno novými, jinde byly odstraněny pařezy a upraven povrch, aby se dalo jezdit i při nižší sněhové pokrývce. Vše v celkové hodnotě více než čtyři sta tisíc korun. Za dalších dvě stě tisíc sponzorských korun provedla stejné práce Správa NP Šumava. Údržbu stop již tradičně podporují Plzeňský i Jihočeský kraj, nejinak tomu bude i letos.

Přitáhnout více pozornosti chtějí nové webové stránky www.bilastopa.cz. Vedle sledování aktuálního stavu údržby stop „Rolby  on-line“ zde běžkař nově najde tipy na výlet nebo se může naladit prohlédnutím video tras.

Šumava je na sníh připravena, zbývá už jen maličkost…

Vladimír Silovský, RRAS Šumava